Zaproszenie do współpracy ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska

Szanowni Państwo,

w roku akademickim 2020/2021 Szkoła Nauk Humanistycznych UAM pod kierownictwem Prorektora prof. dra hab. Rafała Witkowskiego rozpoczyna współpracę ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska, jedynym oficjalnym przedstawicielem Wikimedia Foundation. Współpraca opiera się o dwa filary: dydaktyczny i badawczy. Zapraszamy do tworzenia projektów indywidualnych, zespołowych, także dydaktycznych z udziałem studentów (edytowanie haseł przedmiotowych, biograficznych, Wikisłowników), służących m.in. wprowadzeniu nowych haseł do Wikipedii bądź poprawieniu haseł z zakresu Państwa zainteresowań badawczych. Zachęcamy do współpracy także koła naukowe. Autorska koncepcja merytoryczna projektu wikipedycznego otrzyma pełne wsparcie i gwarancję szybkiej publikacji.

Wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy w Zespole Wikipedystów Szkoły Nauk Humanistycznych UAM inicjatorką i koordynatorką projektu jest dr Magdalena Lachowicz z Katedry Studiów Wschodnich Wydziału Historii UAM.

W roku akademickim 2020/2021 już w listopadzie proponujemy uruchomienie trzech komponentów w programie:

• Projekt Białoruś, w którym we współpracy z Wikipedią białoruską będziemy uzupełniać hasła z zakresu polskiej historii (w języku polskim zapewniamy tłumaczenie na język białoruski);
  • Akademicki Poznań, w którym będziemy skupiać się na upowszechnieniu historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i wyników badań naukowych naszych pracowników akademickich w polskiej Wikipedii;
  • Projekt otwarty: miejsce na Państwa autorską koncepcję, która odbiega w swoim charakterze od dwóch wyżej wymienionych.

Stowarzyszenie Wikimedia Polska zapewnia kompleksowe wsparcie szkoleniowe oraz redaktorskie ze strony doświadczonych wikipedystów, a także pełną dokumentację i monitoring oddziaływania projektu wikipedycznego. Możliwa jest współpraca wielostronna z naszymi zewnętrznymi partnerami, m.in. z liceami.

Pełna informacja zostanie Państwu przesłana w formie korespondencji mailowej. Wszystkich zainteresowanych prosimy o zgłoszenia do końca października 2020 r.

Na Wydziale Historii w semestrze zimowym odbędzie się pierwsze pilotażowe szkolenie w dniu 6 października 2020 r.

Szkolenie składa się z dwóch części: teoretycznej z zakresu struktury projektów prowadzonych przez Wikimedia Polska, Wikipedia Commons, zasad praw autorskich w Wikipedii (w godz. 10.00-12.00 w MS Teams), i części praktycznej z zakresu narzędzi edycji haseł (w godz. 16.30-18.30 w Coll. Historicum). Zgłoszenia można przesyłać na adres dr Magdaleny Lachowicz malachow@amu.edu.pl do dnia 25 września 2020 r.

Istotna uwaga organizacyjna dotycząca liczby miejsc: część pierwsza liczba nieograniczona, część druga ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń.