Ranking tematyczny Times Higher Education 2021

Szanowni Państwo,

miło mi poinformować, że w opublikowanym dzisiaj rankingu tematycznym Times Higher Education 2021 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu utrzymał swoją mocną pozycję w stosunku do roku ubiegłego w obszarach:

Arts & Humanities (401-500)
Education (301-400)
Life Sciences (501-600)
Physical Sciences (601-800)

Ponadto w dziedzinie nauk społecznych (Social Sciences) odnotowaliśmy wzrost z pozycji 501-600 na miejsce 401-500.

THE Rankings by Subject obejmuje 11 obszarów tematycznych, wskazując najlepsze miejsca do podjęcia studiów w danej dyscyplinie. W tegorocznym rankingu sklasyfikowano rekordowe 1512 uniwersytetów w co najmniej jednym obszarze tematycznym.

W najwyżej notowanych dziedzinach Education i Social Sciences UAM zajmuje 1 miejsce w kraju. W pozostałych wyżej wymienionych obszarach plasujemy się na 2 miejscu, tuż za Uniwersytetem Warszawskim.

Na uwagę zasługują także wyniki opublikowanego 20 października br. zestawienia Best Global Universities Rankings 2021 wydanego przez U.S. News & World Report, w którym UAM plasuje się na 807 pozycji rankingu światowego oraz jest 5 uczelnią w Polsce.
W rankingu przedmiotowym najlepiej ocenione zostały:

Arts and Humanities (235)
Environment/Ecology (327)
Plant and Animal Science (373)

Warto wspomnieć, iż w obszarze nauk o środowisku UAM plasuje się na 1 miejscu w kraju, wyprzedzając Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński kolejno o 7 i 67 miejsc.

Wpływ rankingów na obraz szkolnictwa wyższego i na prestiż uczelni jest niezaprzeczalny. I choć wzmacnianie pozycji uniwersytetu w zestawieniach rankingowych to często długotrwały proces i realizacja szeroko zakrojonej polityki rankingowej, miejmy świadomość, że na reputację uczelni mamy wpływ także my – jej pracownicy.

Działania, które możemy podjąć tu i teraz to m.in.:

- wskazywanie UAM w ankietowych badaniach reputacji,
- właściwe afiliacje publikacji,
- publikacje z udziałem autorów zagranicznych,
- tworzenie stron internetowych także w języku angielskim.

Nam wszystkim, całej społeczności akademickiej, życzę jak najlepszych wyników w rankingach!

Prof. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk
Prorektorka ds. nauki