Profesura Gościnna NAWA

Z ogromną dumą informujemy, że Wydział Anglistyki uzyskał finansowanie w ramach programu Profesura Gościnna NAWAProf. Guillaume Thierry z Wielkiej Brytanii podejmie się realizacji projektu dotyczącego dwujęzyczności: „Uwolnienie mocy języka obcego: poznawcze podstawy efektu języka obcego i strategicznego użycia języka”.

Profesura Gościnna NAWA to program, który oferuje uczelniom i innym jednostkom naukowym długookresowy pakiet finansowy z NAWA na zaproszenie zagranicznego naukowca o światowej renomie oraz dofinansowanie badań podstawowych z środków Narodowego Centrum Nauki (NCN). Dzięki grantom NAWA wybitni w swoich dziedzinach naukowcy mogą przez okres 3-4 lat realizować na polskich uczelniach projekty naukowe oraz angażować się w działalność dydaktyczną w ramach stanowiska profesora gościnnego – mówi dr Grażyna Żebrowska, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. – W ten sposób NAWA wspiera umiędzynarodowienie nauki i kształcenia w szkołach wyższych. Liczmy, że wizytujący naukowcy zbudują dobre zespoły naukowe, które będą mogły pochwalić się przełomowymi wynikami badań, a także przyczynią się do zwiększenia liczby zdobywanych grantów przez polskie ośrodki naukowe oraz do wzrostu międzynarodowej rozpoznawalności polskiej nauki – dodaje dr Grażyna Żebrowska.

Druga edycja programu zostanie ogłoszona w kwietniu 2021 roku. Będzie ona dedykowana dla wszystkich dziedzin nauki. W nowym naborze pojawi się możliwość zaproszenia do Polski także tych pracowników zagranicznych instytucji naukowych, którzy posiadają obywatelstwo polskie.

Serdecznie gratulujemy!