Ośrodek Kultury Austriackiej – Biblioteka Austriacka świętuje 30-lecie

Ośrodek Kultury Austriackiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ma już 30 lat. Powstał w 1990 roku na mocy porozumienia UAM i Instytutu Kultury Austriackiej w Warszawie. Stanowi także część sieci bibliotek austriackich poza granicami Austrii (Österreich-Bibliotheken).

Działalność kulturalna obejmuje m.in. wieczory literackie, spotkania autorskie, wystawy, projekcje filmowe w oryginalnej wersji językowej, spektakle teatralne, prezentacje książek oraz oczywiście wykłady. Ośrodek Kultury Austriackiej za cel stawia sobie propagowanie języka i kultury Austrii. Służy temu działalność dydaktyczna, naukowa, wydawnicza oraz biblioteczna,

Ośrodek służy społeczności akademickiej, jak również mieszkańcom miasta i regionu. Za cel stawia sobie propagowanie języka i kultury Austrii poprzez działalność kulturalną, dydaktyczną, naukową, wydawniczą i biblioteczną. Wydaje własną serię wydawniczą. Można również skorzystać z oferty kursów języka niemieckiego. Studenci UAM mogą także odbyć praktyki zawodowe w Ośrodku.

Na uwagę zasługują także bogate zbiory biblioteczne, związane ze znalezieniem się na liście 65 placówek na świecie działających w ramiach międzynarodowej sieci Bibliotek Austriackich.

Od samego początku Ośrodek ściśle współpracuje z Instytutem Filologii Germańskiej oraz innymi placówkami o podobnym profilu działalności w kraju i zagranicą, w tym m.in. z Austriackim Forum Kultury w Warszawie czy też z Österreichische Gesellschaft für Literatur w Wiedniu. Ośrodek współorganizuje germanistyczne konferencje naukowe i prowadzi serię wydawniczą Kolekcja Czytelni Austriackiej.

Zachęcamy do odwiedzenia strony www Ośrodka Kultury Austriackiej.