Delegacja SNJL, Instytutu Konfucjusza UAM i Instytytutu Konfucjusza na konferencji 'The 2019 International Chinese Language Education Conference; Innovation and Development of International Chinese Language Education in the New Era'

W dniach 8.12.2019-10.12.2019, na zaproszenie Chińskiego Państwowego Biura Międzynarodowej Promocji Języka Chińskiego (Hanban), delegacja złożona z dyrektor Instytutu Konfucjusza Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Sylwii Witkowskiej, wicedyrektora Instytutu Konfucjusza Li Qikuna oraz prof. UAM dra hab. Radosława Dylewskiego (reprezentującego Prorektorkę Szkoły Nauk o Języku i Literaturze UAM, prof. dr hab. Katarzynę Dziubalską-Kołaczyk) wzięła udział w konferencji „The 2019 International Chinese Language Education Conference; Innovation and Development of International Chinese Language Education in the New Era”. W bieżącym roku konferencja odbywała się z stolicy prowincji Hunan, Changsha.

Podczas konferencji delegacja miała okazję spotkać się z przedstawicielami Instytutów Konfucjusza z całego świata oraz przedstawicielami władz uczelni, przy których instytuty działają, uczestniczyła również w forach i warsztatach dotyczących nauczania języka chińskiego zagranicą oraz państwowych egzaminów znajomości języka chińskiego (HSK = Hànyǔ Shuǐpíng Kǎoshì). Na zaproszenie Hanbanu, prof. UAM dr hab. Radosław Dylewski współprowadził jedno z forów tematycznych: „Experience Sharing of Chinese Language Education Brand Programs in Different Countries”. Forum to, stanowiące platformę łączącą doświadczenia edukacyjne z USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Jordanii, Australii, Chin i Polski, zakończyło się ożywioną dyskusją oraz wymianą - czasami dość kontrowersyjnych - poglądów dotyczących jakości kształcenia, nauczania z wykorzystanie najnowszych technologii, wymiany uczniów/studentów, nacisku na element kulturowy w nauczaniu języka chińskiego oraz związku badań naukowych i dydaktyki.

W konferencji brało również udział wiele chińskich uniwersytetów - partnerskich uczelni Instytutów Konfucjusza. Delegacja UAM spotkała się z partnerami z Tianjin University of Technology (TUT). Prorektor TUT, prof. Zheng Qingchun, będący również członkiem Rady IK UAM, wydał przyjęcie na cześć naszej uczelni oraz innych Instytutów i Klas Konfucjańskich stowarzyszonych z TUT.

Podczas konferencji delegacja nawiązała również liczne kontakty z placówkami nauczającymi języka chińskiego zarówno w Chinach, jak i na świecie, które mogą zaowocować przyszłą współpracą.