Konferencja 50th Poznań Linguistic Meeting

Uprzejmie informujemy, że w dniach 16-19 września odbędzie się 50-ta jubileuszowa edycja konferencji. Podczas jubileuszowej edycji skupimy się głównie na wpływie badań językoznawczych na nasze poznanie i wiedzę. Z pewnością motyw przewodni – „Językoznawstwo ma znaczenie: O roli badań językoznawczych we współczesnym świecie” (Linguistics matters: On the importance of the study of language in the modern world) – zachęci uczestników i uczestniczki do zgłaszania referatów z wielu obszarów językoznawstwa, chcących pokazać znaczenie tej dyscypliny w komunikacji i poznaniu zarówno na poziomie społecznym, jak i indywidualnej jednostki. Prelegenci plenarni poprzednich PLMów zostali zaproszeni do wzięcia udziału w Wielkiej Debacie PLM2021 (Grand Debate) na temat przewodni konferencji. Odbędą się również inne wydarzenia odzwierciedlające szczególny charakter 50. edycji jednej z wiodących europejskich konferencji językoznawczych.

Wykład specjalny wygłosi wybitny światowej sławy fonetyk prof. Ian Maddieson (University of New Mexico). Inne wystąpienia plenarne to: prof. Martine Robbeets (Max Planck Institute for the Science of Human History), prof. Joanna Pawelczyk (UAM), prof. Charles B. Chang (Uniwersytet Bostoński).

Kolejnym planowanym wydarzeniem będzie sesja pod nazwą: 30 lat konferencji językoznawstwa kontrastywnego: sesja ku pamięci prof. Jacka Fisiaka (1936–2019), (30 Years of Contrastive Linguistics Conferences: A session in memory of Jacek Fisiak (1936–2019)). W 1970 roku, prof. Jacek Fisiak (1936–2019) zorganizował pierwszą polsko–angielską konferencję językoznawstwa kontrastywnego. Kiedy w 1997 r. przejęłam organizację konferencji, przyjęto nazwę Poznań Linguistic Meeting (PLM). Zatem PLM2021 będzie 50 konferencją w serii, co jest nie tylko dobrym powodem, by uczcić samą konferencję, ale też upamiętnić tego, który podjął inicjatywę i zapoczątkował tę serię spotkań – prof. Jacka Fisiaka.

Jeszcze innym wydarzeniem są „Wielkie Powroty” (Great Returns). Przez lata wielu wybitnych językoznawców kończących studia w Poznaniu kontynuowało karierę naukową w różnych ośrodkach badawczych na całym świecie. Udział w sesji potwierdzili już naukowcy z University of Hong Kong, University of Glasgow, Texas A&M International University, Université de la Sorbonne Nouvelle Paris, Manchester Metropolitan University, Społeczna Akademia Nauk, KTH - Royal Institute of Technology (Szwecja), University of California, Max Planck Institute for the Science of Human History (Niemcy).

Poza wydarzeniami specjalnymi odbędą się sesje warsztatowe i sesje ogólne, jak na każdej konferencji. Publikacje pokonferencyjne zostaną opublikowane w wydawnictwach Peter Lang, Yearbook (de Gruyter) i Poznań Studies in Contemporary Linguistics (PSiCL) (De Gruyter).

Szczegóły wydarzenia znajdują się pod linkiem: http://wa.amu.edu.pl/plm/2020/