Zaproszenie do obejrzenia seminarium "Udostępniać czy nie udostępniać?"

Współpraca Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu oraz Pełnomocnika UAM ds. Otwartej Nauki zaowocowała seminarium poświęconym otwartym danym badawczym Udostępniać czy nie udostępniać? Rozważania w kontekście Ustawy o otwartych danych (2021), które odbyło się 1 kwietnia 2022 r. Seminarium swoim patronatem objęła Prorektorka UAM ds. Nauki, prof. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk.

Wydarzenie miało charakter hybrydowy – prelegenci oraz uczestnicy debaty spotkali się w Sali im. Lubrańskiego w Collegium Minus, natomiast odbiorcy mieli możliwość obejrzenia i wysłuchania całości dzięki transmisji online prowadzonej przez Uniwersyteckie Studio Filmowe. Seminarium cieszyło się olbrzymim zainteresowaniem, zarejestrowało się prawie 600 uczestników, byli wśród nich naukowcy, bibliotekarze, pracownicy działów nauki, uczelniani pełnomocnicy ds. Otwartej Nauki, przedstawiciele wielu jednostek Polskiej Akademii Nauk oraz dwóch ministerstw, a nawet studenci.

Tematem przewodnim seminarium była Ustawa z dnia 11 sierpnia 2021 r. o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego, wdrażająca Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1024 z 2019 r.

Seminarium rozpoczęły prof. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk, Prorektorka UAM ds. Nauki, oraz Małgorzata Rychlik, zastępca Dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. W wystąpieniach plenarnych udział wzięli: prof. dr hab. Zbigniew Błocki, Dyrektor Narodowego Centrum Nauki; Jakub Szprot, Kierownik Platformy Otwartej Nauki, ICM UW; dr inż. Cezary Mazurek, Pełnomocnik Dyrektora IChB PAN ds. PCSS; dr hab. inż. Krzysztof Kurowski, Członek zespołu doradczego ds. otwartych zasobów naukowych przy MEiN, EOSC, PCSS.

W interdyscyplinarnej debacie akademickiej, moderowanej przez prof. UAM dr hab. Michała Klichowskiego, udział wzięli: prof. UAM dr hab. Emanuel Kulczycki, prof. UMP dr hab. Elżbieta Paszyńska, prof. UAM dr hab. Natalia Walter, dr Dorota Lorkiewicz-Muszyńska (UMP), prof. UAM dr hab. Tomasz Pędziński, prof. UMP dr hab. Piotr Rzymski.

Nagrania filmowe z seminarium dostępne są pod linkami:

Cześć I - wystąpienia plenarne

Cześć II - debata akademicka